Strefa Wiedzy

6 elementów profesjonalnej kampanii mailingowej

E-mail marketing jest jedną z najpopularniejszych form marketingu bezpośredniego w XXI wieku. Zainteresowanym kampaniami mailingowymi w IDG zachęcamy do zapoznania się z najlepszymi praktykami dotyczącymi wysyłek mailowych opracowanymi na podstawie naszych doświadczeń.
LeadFactory, 08.09.2014, godz. 14:18
Grupa docelowa

Precyzyjne określenie grupy docelowej powinno być podstawowym elementem kampanii marketingowej, a zwłaszcza mailingowej. (Prosimy o zapoznanie się z kryteriami selekcji bazy biznesowej IDG i korzystanie z nich w rozmowach dotyczących mailingu). Promując produkt lub usługę należy dostosować język promocji oraz główne argumenty pojawiające się w treści mailingu do wybranych odbiorców. Na przykład w przypadku promocji oprogramowania wśród osób odpowiedzialnych za informatykę można podkreślać cechy takie jak innowacyjność, bezpieczeństwo, elastyczność, funkcjonalność oprogramowania, bezproblemową migrację z obecnie wykorzystywanego systemu itd.

Z kolei przekaz dla osób odpowiedzialnych za finanse przedsiębiorstwa powinien koncentrować się na potencjalnych oszczędnościach związanych z wyborem rozwiązania. W miarę możliwości należy pisać o korzyściach, a nie cechach rozwiązania np. możliwość samodzielnego modyfikowania systemu, skrócenie czasu realizacji obsługi klienta o 20%, redukcja stanów magazynowych o 40% itd. Im lepiej dopasujemy naszą komunikację do wybranej grupy docelowej tym lepsze rezultaty osiągniemy.

Kreacja Mailowa

Większość klientów pocztowych obecnie obsługuje poprawnie html, nie oznacza to jednak, że mailingi tekstowe przestały istnieć. Spory o tym, która forma promocji jest lepsza ciągle trwają i przypominają rozważania na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. W miarę możliwość warto przetestować jaki rodzaj komunikacji działa najlepiej w przypadku konkretnej oferty i grupy docelowej. Niezależnie od rezultatów testu warto go powtarzać, żeby dostosowywać komunikację do aktualnych preferencji odbiorców.

Mailingi graficzne

Tworząc kreacje graficzną należy pamiętać o specyfikacji technicznej. (Współpracując z IDG prosimy o zapoznanie się ze specyfikacją IDG.) Niezależnie od tego czy mailingi tworzone są przez wewnętrzne zasoby firmy czy zlecane zewnętrznym agencjom, aby zagwarantować prawidłowe wyświetlanie się należy przestrzegać specyfikacji wspieranej przez konkretny system pocztowy. Przy wyborze kreacji graficznej warto ograniczyć jej szerokość do maksimum 650 px, żeby mailing wyświetlał się poprawnie w klientach pocztowych nie wymagał przewijania w poziomie. W miarę możliwości dobrze, żeby mailing był przyjazny dla urządzeń mobilnych.

Spójna grafika w mailingach i na stronach firmowych z czasem przełoży się na szybsze rozpoznawanie nadawcy wiadomości wśród w grupie docelowej. Osoby, do których adresowana jest komunikacja, będą po samej kolorystyce i użytych czcionkach rozpoznawały firmę. Wskazówka: W treści należy wykorzystywać 2 góra 3 rodzaje czcionek, ponieważ większa różnorodność rozprasza odbiorców. logo firmy warto umieścić w lewym górnym rogu kreacji mailowej wg badań eyetracking właśnie tam większość osób instynktownie szuka logotypów. Dzięki temu zabiegowi logo przyciągnie największą uwagę odbiorców mailingu.

Temat to nie wszystko

Odbiorcy mailingów decydują o tym czy otworzyć wiadomość głównie na podstawie tematu. Dlatego dobry temat powinien intrygować i zawierać zachętę dla czytelnika do zapoznania się z treścią wiadomości. Dobrze wybrany temat to większą liczbę otwarć i kliknięć. Optymalna długość tematu to maksymalnie 65 znaków. Warto zatem poświęć chwilę na sformułowanie takiego komunikatu, który z jednej strony jest związany z usługą lub produktem z drugiej zaś powinien zainteresować czytelnika.

Niezależnie od liczby pomysłów na tematów do mailingu warto postarać się o sprawdzenie ich skuteczności. Najprostszą formą testu jest zapytanie kolegów z biura co sądzą o propozycji/ach tematu. Nawet jeśli nie są bezpośrednio związani z kampanią to też są odbiorcami poczty elektronicznej i w przeciwieństwie do osoby wymyślającej hasła będą mieli świeże spojrzenie.

Wskazówka
W temacie maila należy unikać wielkich liter i kilkukrotnych wykrzykników, ponieważ takie komunikaty aktywują filtry spamowe z tych samych powodów należy unikać słów: darmowe, gratis itp.


Wybór nazwy przyjaznej dla odbiorcy i utrzymywanie jej w korespondencji z grupą docelową. Większość osób, które szybko chcą zweryfikować czy przesyłka jest spamem zwraca uwagę na pole „od” wiadomości mailowej. Dlatego dobrze wybrać nazwę związaną z firmą i/lub produktem i trzymać się jej w komunikacji.

Główny przekaz i „zachętę do działania” (call to action) warto umieścić w górze maila, tak żeby były widoczne bez przewijania i ponowić ją na końcu wiadomości. W ten sposób zarówno osoby, które przekona sam temat jak i te, które będą czytały całą treść maila będą mogły w prosty sposób skorzystać z promocji, a im łatwiej skorzystać z oferty tym większa liczba kliknięć.

Kampanie

Czasami jednorazowa wysyłka mailingu cieszy się wyjątkowym powodzeniem, w większości przypadków jednak kampanie sprawdzają się dużo bardziej i działają lepiej w długim okresie. Dlatego przy planowaniu promocji mailingowej warto rozważyć serię 2-3 kontaktów z grupą docelową. W ten sposób przekaz ma dużo większe szanse na trwałe trafić do świadomości odbiorców.

Należy także pamiętać, że kampania mailingowa to nie kilkukrotna wysyłka tego samego mailingu. Przy powtarzaniu dokładnie tego samego przekazu adresowanego do tej samej grupy docelowej można założyć, że każdy kolejny kontakt będzie o połowę mniej skuteczny od poprzedniego. Dlatego już na etapie planowania kampanii trzeba się zastanowić ile razy będziemy kontaktować się z grupą docelową i jaki przekaz będziemy wykorzystywać przy każdym z kontaktów.

Najlepsze praktyki

Warto śledzić najlepsze praktyki dotyczące kampanii mailingowych i uczyć się na cudzych błędach. Należy jednak pamiętać, że zasady są po to, żeby je łamać. Dlatego tworząc mailing warto zastanowić się czy odstępstwo, od którejś z rad ekspertów nie przykuje uwagi odbiorców bardziej niż podążanie utartymi szlakami. Celem mailingu jest bowiem wyróżnienie się z tłumu i skuteczne dotarcie z komunikacją do grupy docelowej. Niezależnie od tego czy mailing tworzony jest zgodnie z najlepszymi praktykami czy wyznacza nowe trendy każdą kampanię powinna kończyć analiza skuteczności poszczególnych kreacji i wyciąganie wniosków na przyszłość.
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.