Strefa Wiedzy

7 trendów w programmatic marketing na rok 2015

Przedstawiamy 5 najważniejszych kierunków rozwoju w programmatic marketing na 2015 rok. Poznaj trendy, które w przez najbliższe kilkanaście miesięcy całkowicie zmienią rynek reklamy internetowej.
Dominik Błaszczykiewicz, 27.01.2015, godz. 12:06
Damian McKenna, dyrektor ds. DoubleClicka w Stanach Zjednoczonych, już w połowie 2014 roku zapowiedział, że w perspektywie następnych 3-5 lat branża reklamowa przestanie używać terminu programmatic marketing jako alternatywnego sposobu zakupu kampanii w mediach cyfrowych. McKenna stwierdził wprost - programmatic już wkrótce będzie po prostu standardowym modelem realizowania kampanii reklamowych w internecie.

Nie wiesz o co chodzi z programmatic? Dowiedz się w 5 minut! Przeczytaj: "Programmatic marketing - o leadach w ciastkach".

Te słowa mają poparcie w twardych danych. Z raportu IDC wynika, że w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych wydano na reklamy w modelu programmatic łącznie 4,8 mld dolarów. W 2014 było to już 8,5 mld dolarów. Szacunki analityków z IDC wskazują na 14,7 mld dolarów w 2015 roku. Kolejne lata to kolejne wzrosty: 38,1 mld dolarów (2016) i 55,3 mld dolarów (2017).

Wyróżniliśmy siedem najważniejszych trendów, które przyczynią się do popularyzacji programmatic marketing w 2015 roku. Oto one:

1. Rekordowy rok

Coraz więcej firm zauważa, że praca na ustrukturalizowanych zbiorach danych (analiza w modelu Big Data) w marketingu i sprzedaży, bezpośrednio przekłada się na większą skuteczność i lepsze wyniki prowadzonych w internecie działań. Oparcie na nich swoich kampanii jest kluczową cechą modelu programmatic marketing, który zapewnia maketerom lepsze efekty. Naturalnym zjawiskiem jest więc popularyzacja tego narzędzia, którą przewiduje m.in. ZenithOptimedia. W raporcie "Advertising Expenditure Forecast" z grudnia 2014 firma ta szacuje, że popularność programmatic zwiększyła się z 14% w 2012 do 18% w 2013 i 26% w 2014 roku. To najszybciej popularyzujący się trend w branży internetowej od 2007 roku.

2. Eksplozja mobilna...

Wraz z popularyzacją urządzeń przenośnych rosną też wydatki na reklamę mobilną. ZenithOptimedia szacuje, że do 2017 roku w mobile wydawanych będzie już 51% budżetów marketingowych (wzrost o 42 miliardy dolarów). eMarketer szacuje, że wydatki na mobile w programmatic osiągną wtedy wartość nawet 8,5 mld w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Z badania Ad Forecasts od Magna Global wynika, że do 2017 roku aż 88% budżetów przeznaczonych na kampanie mobilne będzie kupowanych w modelu programmatic.

3. ...i wideo

Równie gwałtowny wzrost nastąpi w kategorii reklam wideo. Google w raporcie "Programmatic: The Brand Era" udostępnia własne dane, z których wynika, że w 2014 roku wydatki na reklamę wideo wzrosły o 427% (sieć reklamowa Google z wyłączeniem YouTube’a), a popularność tych materiałów liczona w odsłonach – wzrosła czterokrotnie. Reklamy kupowane w modelu programmatic w latach 2011-2014 zanotowały też trzykrotnie szybszy wzrost popularności w stosunku do zwykłych reklam emitowanych przy wideo ("RTB Gives Digital Video an Extra Boost", eMarketer).

4. Powierzchnie premium

Wraz z popularyzacją wiedzy o programmatic klienci zaczną alokować coraz większe budżety w PMP (private marketplace) oraz w tzw. private deals, czyli z myślą o emisji na stronach o zawartości "premium". W praktyce oznacza to także zainteresowanie tym tematem ze strony ważniejszych wydawców, którzy w końcu otrzymają szersze możliwości monetyzacji treści o wysokiej wartości merytorycznej (kontekstowo). Według danych z eMarketera wydatki bezpośrednie w modelu programmatic na reklamy online wzrosną w 2015 aż pięciokrotnie.

5. Połączone systemy

Bardzo realne, że w 2015 roku dojdzie w wielu firmach do finalnego połączenia w jednym miejscu kilku dotychczas rozdzielonych systemów z danymi o klientach, np. CRM z systemami księgowymi czy platformami reklamowymi. W rezultacie marketerzy (czy też wydawcy integrujący dane w DMP) otrzymają w końcu komplementarne narzędzia umożliwiające spojrzenie na klienta z niemal każdej strony – a także jeszcze lepsze dostosowanie do niego swojego komunikatu.

6. Nowa rola agencji i wydawców

Bardzo możliwe, że łatwy dostęp do danych w ramach giełd doprowadzi do całkowitej zmiany ról firm działających dotychczas jako agencje lub nawet – wydawców. Można założyć, że agencje specjalizując się dotychczas w realizowaniu kampanii mobilnych będą reklamować się jako Mobile DSP i szukać ruchu mobilnego na giełdach, koncentrując się na utrzymaniu bliskich relacji ze swoimi klientami. Z innej strony – wydawcy wyposażeni w DMP i posiadający kompetencje w sprzedaży reklam na rynkach RTB mogą zacząć działać jako wyspecjalizowane sieci reklamowe.

7. Prywatne Trade Deski wśród znanych marek

Duże marki mogą już w 2015 roku wdrażać swoje własne platformy typu Trade Desk i zrezygnować z pośrednictwa agencji reklamowych – w końcu sami będą posiadali więcej danych o klientach, a automat wykona dokładną analizę mediów, w których można byłoby wyświetlić reklamy. Pierwsze kroki w tym kierunku poczynili już tacy giganci jak Procter & Gamble, Kimberly-Clark czy Kellogg.
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.