Strefa Wiedzy

IDC: rosną nakłady firm na IT; 2,8 biliona dolarów w 2019 roku

Nawet 2,8 biliona dolarów wydadzą w 2019 roku roku firmy i instytucje publiczne na świecie na zakup rozwiązań IT. Najwięcej środków pochłonie sprzęt i infrastruktura, choć wzrost wydatków będzie napędzał zakup i rozwój oprogramowania, głównie w obszarze systemów wsparcia przedsiębiorstw oraz produkcji przemysłowej.
LeadFactory, 01.08.2016, godz. 13:17
Wielkość wydatków na IT wśród przedsiębiorstw, firm sektora SMB i instytucji publicznych wzrośnie z 2,46 biliona w 2015 roku do 2,8 biliona dolarów w 2019 - wynika z raportu Worldwide Semiannual IT Spending Guide: Vertical and Company Size, przygotowanego przez International Data Corporation (IDC). Oznacza to blisko 3-procentowy średni wzrost wydatków r/r; albo inaczej: 14% wzrost w prognozowanym, 5-letnim okresie.

40% szacowanych nakładów pochodzić będzie od największych przedsiębiorstw i korporacji, zatrudniających powyżej 1 000 pracowników. Co ciekawe, na segment mikro i małych firm (1-9 pracowników), reprezentowany przez ponad 70 milionów podmiotów, przypadnie zaledwie jedna czwarta wszystkich tych wydatków. Jednocześnie IDC prognozuje, że największy wzrost nakładów w tym obszarze, odpowiednio 4,4% oraz 4,8%, odnotowany zostanie wśród średnich (100-499 pracowników) i dużych (500-999) firm.

W rozważanym okresie największy udział w wydatkach IT (łącznie 8% wszystkich nakładów) przypadnie na przedsiębiorstwa z sektora produkcji dyskretnej, bankowości oraz telekomunikacji. Z kolei na największy wzrost budżetów IT muszą przygotować się instytucje związane z ochroną zdrowia. IDC przewiduje, że w latach 2015 - 2019 ta grupa podmiotów będzie wydawać nawet 5,5% więcej, niż dotychczas. W najbliższych latach głębiej do kieszeni sięgną także firmy z sektora finansowego (banki, ubezpieczyciele), przedstawiciele mediów oraz przemysłu wydobywczego. Średni wzrost wydatków w tej grupie firm sięgnie 4,6%.

Największy udział (40%) w wydatkach na IT przypadnie na sprzęt (hardware). Kategoria ta uwzględnia urządzenia, infrastrukturę oraz rozwiązania telekomunikacyjne, w których aż 50% kosztów stanowić będzie zakup smartfonów. Solidny wzrost, na poziomie odpowiednio 2,6% oraz 3,2%, spodziewany jest w kategorii serwerów oraz systemów pamięci masowych.

Mimo znaczącego udziału w całości wydatków w najbliższych latach, to nie sprzęt, a oprogramowanie będzie napędzać wzrost nakładów na IT. IDC twierdzi, że wśród firm z segmentu ochrony zdrowia i branży finansowej, wzrost ten wyniesie aż 6,7%. W podziale na kategorie oprogramowania przedsiębiorstwa najwięcej wydadzą na systemy zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, wsparciem produkcji przemysłowej oraz operacji wytwarzania. Wśród najszybciej rozwijajających się kategorii oprogramowania IDC wymienia oprogramowanie sieciowe, aplikacje pracy grupowej oraz systemy przetwarzania, analizy i dostępu do danych.
Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.